نحوه تمیز کردن سر شعله گاز 

یک خانه تمیز همیشه یک بانوی خانه دار موفق دارد که با تکنیک‌های خانه داری به خوبی آشنا است و در عرض چند دقیقه می‌تواند همه جای خانه را برق بیندازد. یکی از این تکنیک‌ها تمیز کردن سر شعله گاز است. اجاق گاز یکی از اصلی‌ترین اجزای آشپزخانه است که در طول روز بارها و بارها مورد استفاده قرار می‌گیرد و از دم کردن چای یا پختن غذاهای مختلف را بر عهده دارد.در کنار نقشی که اجاق گاز در پخت و پز بر عهده دارد، ظاهر آن تاثیر بسزایی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه دارد. به همین دلیل مشتریان اجاق گازهایی را خریداری می‌کنند که با دکوراسیونی که برای آشپزخانه انتخاب کرده‌اند بیشترین تناسب را داشته باشد.زیبایی ظاهری اجاق گاز تنها در صورتی همیشه چشم نواز و خیره کننده خواهد بود که گاز را تمیز نگه دارید و اجازه ندهید لکه‌های چربی غذاها روی گاز انباشته شوند. کافی است یکبار شیر در حال جوشیدن سر برود یا مقداری از خورشت‌های روغنی هنگام سرو روی گاز بریزد. ظاهر گاز زیبای شما در عرض چند دقیقه شبیه به اجاق گازی خواهد شد که سال‌ها است در یک خانه استفاده می‌شود و صاحب خانه باید به فکر تعویض آن باشد.هیچ راهی وجود ندارد که مانع از کثیف شدن گاز شوید، زیرا اجاق گاز یک وسیله مصرفی است و باید در طول روز بارها از آن استفاده کنید؛ اما راهکارهایی وجود دارند که شما را برای همیشه براق و تمیز نگه داشتن گاز یاری می‌کنند. در ادامه تکنیک‌هایی برای تمیز کردن سر شعله گاز ارائه شده است. با ما همراه شده و این تکنیک‌ها را بشناسید.

استفاده از آب جوش برای تمیز کردن سر شعله گاز

آب جوش به تنهایی یک ماده ضد عفونی کننده و پاک کننده است؛ بنابراین در قدم اول به شما پیشنهاد می‌کنیم از آب جوش برای تمیز کردن سر شعله گاز استفاده کنید. برای انجام این کار کافی است آب جوش را درون یک طرف بریزید و سر شعله‌ها را درون آن قرار دهید. پس از گذشت چند ساعت مواد غذایی و چربی‌هایی که به سر شعله‌های گاز چسبیده‌اند از آن‌ها جدا می‌شوند.برای تمیز کردن سر شعله‌ها می‌توانید از یک اسکاچ یا مسواک استفاده کنید. پس از این که سرشعله ها تمیز شدند آن‌ها را خشک کرده و مجدداً روی گاز قرار دهید.

البرز مارکت

تمیز کردن سر شعله گاز با استفاده از آب و صابون

اگر آب جوش برای تمیز کردن شعله‌ها کافی نبود، باید آب جوش را با صابون ترکیب کرده و سرشعله های گاز را به مدت چند ساعت درون محلول آب و صابون قرار دهید. صابون یک پاک کننده مناسب برای از بین بردن لکه‌های چرب و سخت است.پس از این که چربی‌های نرم شدن می‌توانید برای از بین بردن آن‌ها از اسفنج یا اسکاچ استفاده کنید. سپس باید سرشعله ها را آب کشی کرده و پس از خشک کردن مجدداً روی گاز قرار دهید.
بهترین گاز

استفاده از جوش شیرین و آبلیمو

جوش شیرین ماهیت پاک کنندگی دارد و اغلب افراد آن را برق انداختن و تمیز کردن سطوح آلومینیومی مانند سینم ظرفشویی استفاده می‌کنند. برای تمیز کردن سر شعله گاز نیز می‌توانید از این ماده قدرتمند استفاده کنید. برای انجام این کار باید سر شعله‌ها را درون یک ظرف قرار دهید، سپس مخلوط جوش شیرین و آبلیمو را روی آن‌ها بریزید. پس از گذشت چند ساعت می‌توانید سر شعله را بشویید و روی گاز قرار دهید.

استفاده از جوش شیرین و سرکه

سرکه بیشتر از این که به عنوان یک ماده خوراکی شناخته شده باشد، به عنوان یک پاک کننده قدرتمند به شهرت رسیده است. برای تمیز کردن سر شعله گاز نیز می‌توانید از این ماده خوراکی استفاده کنید.سرکه را می‌توانید به تنهایی برای تمیز کردن کار و سرشعله ها استفاده کنید؛ اما در صورتی که می‌خواهید کی پاک کننده قوی‌تر داشته باشید، به شما پیشنهاد می‌کنیم سرکه را با جوش شیرین ترکیب کنید.سرشعله ها را درون مخلوط سرکه و جوش شیرین قرار داده و مقداری از این مخلوط را نیز روی گاز اسپری کنید. پس از چند ساعت می‌توانید گاز را با دستمال نمدار نرم تمیز کرده و سرشعله ها را نیز با آب و اسکاچ شستشو دهید. حال شما یک اجاق گاز دارید که تفاوتی با روزهای اولی که آن را خریداری کرده‌اید ندارد. 

سر شعله استیل

 استفاده از مخلوط جوش شیرین، مایع ظرفشویی و آب جوش

اگر فقط جوش شیرین در خانه دارید و می‌خواهید هر طوری که شده گاز را تمیز کنید، اما جوش شیرین به تنهایی نتوانسته کمکی به از بین بردن لکه­ ها کند. به شما پیشنهاد می‌کنیم مخلوط جوش شیرین، مایع ظرفشویی و آب جوش را امتحان کنید. برای تهیه این مخلوط کافی است مقداری جوش شیرین را در مقداری آب حل کرده و چند قطره مایع ظرفشویی به ماده آماده شده اضافه کنید و خوب آن را هم بزنید. این پاک کننده را می‌توانید برای تمیز کردن سر شعله گاز و روی گاز مورد استفاده قرار دهید و گاز را مانند روز اولش برق بیندازید. به گونه‌ای که هر فردی آن را دید تصور کند گاز را به تازگی خریداری کرده‌اید. 

استفاده از آمونیاک برای تمیز کردن سر شعله گاز

اگر تمام راه‌های بالا را برای تمیز کردن گاز امتحان کردید و نتیجه نگرفتید، این نشان می‌دهد که لکه‌های باقی مانده روی گاز قدیمی هستند و به این راحتی‌ها نمی‌توانید از دست آن‌ها خلاص شوید. در این مرحله به شما پیشنهاد می‌کنیم از آمونیاک برای تمیز کردن سر شعله گاز استفاده کنید.با توجه به این که آمونیاک یک ماده شیمیایی قوی است باید هنگام استفاده از آن تمام جوانب احتیاط را رعایت کنید. برای تمیز کردن سر شعله‌های گاز به کمک آمونیاک باید ابتدا سر شعله‌ها را درون یک ظرف یکبار مصرف قرار دهید، سپس باید آمونیاک را روی سرشعله ها بریزید. اجازه بدهید سرشعله های گاز به مدت یک روز درون این ماده باقی بمانند. پس از آن باید دستکش بپوشید و سرشعله ها را درون ظرف خارج کرده و با آب داغ به خوبی مورد شستشو قرار دهید.پس از استفاده از آمونیاک برای تمیز کردن سر شعله گاز خواهید دید که اثری از لکه‌های قدیمی و سخت روی آن‌ها باقی نمانده است و تمام لکه‌هایی که حتی بسیار قدیمی بوده‌اند نیز از بین رفته‌اند.

منبع:گاز استیل البرز