نحوه تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

با شنیدن عنوان نحوه تمیز کردن فیلتر هود چه چیزی به ذهن شما خطور می‌کند؟ با توجه به این که بیشتر کاربرها هنوز موفق نشده‌اند با دنیای مدرن و تکنولوژی‌های جدید آشتی کنند و هنوز از هودهای قدیمی در خانه خود استفاده می‌کنند، عنوان تمیز کردن فیلتر هود را برای محصولاتی که دارای فیلترهای یکبار مصرف هستند درک نمی‌کند.زیرا فیلتری که درون این هودها قرار دارد تا مدت‌ها درون آن‌ها باقی می‌ماند و پس از این که کل فیلتر سیاه شد تعویض آن صورت می‌پذیرد. این امر سبب می‌شود که ذرات چربی مسیر مکش هوای هود را مسدود کنند و دستگاه فشار زیادی را هنگام استفاده تحمل خواهد کرد. به گونه‌ای که گاه تعویض نکردن فیلتر هود سبب افزایش فشار روی موتور دستگاه و نیم سوز شدن آن می‌شود و کاربران را وادار می‌کند که نسبت به تعمیر هود آشپزخانه اقدام کنند.تولید کنندگان هودهای مدرن و جدید به خوبی با مشکلاتی که ممکن است فیلترهای یکبار مصرف برای هود آشپزخانه به وجود بیاورد آشنا هستند، به همین دلیل از فیلترهای آلومینیومی درون هودها استفاده کرده‌اند. این نسل از فیلترها قدرت جذب بالاتری نسبت به فیلترهای معمولی دارند و قابل شستشو هستند. به همین دلیل کاربران پس از چند ماه استفاده می‌توانند فیلتر هود را از درون آن خارج کرده و بشویند و برای جذب ذرات آلودگی مجدداً درون هود قرار دهند.در اینجا روش‌هایی که برای تمیز کردن فیلتر هود وجود دارد ارائه شده است تا با نحوه تمیز کردن فیلتر آشنا شوید و به بهترین نحو ممکن بتوانید این کار را انجام دهید.

روش‌های خانگی برایتمیز کردن فیلتر هود

هنگام تمیز کردن فیلتر هود بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از مواد صنعتی شوینده را باید به عنوان آخرین راه حل مد نظر قرار دهید؛ زیرا روش‌های ساده‌ای وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید فیلتر آلومینیومی هود را به بهترین نحوه تمیز کنید، بدون این که فیلتر دچار خوردگی یا پوسیدگی شود.

هود استیل البرز

استفاده از جوش شیرینبرای تمیز کردن فیلتر هود

اولین راهی که می‌توانید هود را با کمک آن تمیز کنید و ذرات گرد و غبار و روغن‌های انباشته شده روی آن را از بین ببرید، استفاده از پاک کننده قوی جوش شیرین است. این ماده به دلیل این که در پخت نان و شیرینی استفاده می‌شود در بیشتر خانه‌ها وجود دارد.جوش شیرین قسمت‌های فلزی مانند فیلتر هود، روی گاز و حتی سینک را به نحوی تمیز می‌کند و برق می‌اندازد که هنگام مشاهده آن‌ها تصور می‌کنید که محصول به تازگی خریداری شده و محصولی که تا چند لحظه بیش با بیشترین جرم در مقابلتان قرار داشت به طول کامل تعویض شده است.نحوه تمیز کردن فیلتر هود به این صورت است که ابتدا باید یک قابلمه بزرگ فلزی را پر از آب کرده و روی گاز قرار دهید. به محض این که آب جوش آمد قابلمه را از روی گاز بردارید و یک پیمانه جوش شیرین به آن اضافه کنید. سپس فیلترها را درون آن قرار دهید تا ذرات چربی در اثر تماس با آب گرم و جوش شیرین به طور کامل ذوب شوند. در این مرحله می‌توانید برای چند دقیقه فیلتر هود را درون این محلول قرار دهید. سپس می‌توانید فیلتر را با آب گرم بشویید و چربی‌های اندک باقی مانده را نیز از بین ببرید.

استفاده از سرکه و جوش شیرین برای تمیز کردن فیلتر هود

سرکه و جوش شیرین هر دو خاصیت پاک کنندگی و براق کنندگی دارند و بانوان خانه دار زیادی از این دو ماده برای تمیز کردن سطوح فلزی چرب و کثیف استفاده می‌کنند. برایتمیز کردن فیلتر هود با کمک این دو ماده، کافی است مسیر خروج آب سینک ظرفشویی را مسدود کنید. سپس باید سینک را از آب گرم پر کرده و یک پیمانه سرکه و یک پیمانه جوش شیرین درون آن بریزید و خوب محلول را هم بزنید تا جوش شیرین و سرکه به خوبی با آب ترکیب شوند. سپس باید فیلترها را درون محلول قرار دهید و 2 ساعت صبر کنید. حال می‌توانید با استفاده از اسکاچ فیلتر هود را بشویید و ذرات چربی و آلودگی روی آن را از بین ببرید.

هود استیل البرز

استفاده از مایع ظرفشویی برایتمیز کردن فیلتر هود

یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن فیلتر هود استفاده از مایع ظرفشویی است. در این روش باید مطابق روش قبل سینک ظرفشویی را پر از آب گرم کنید. سپس باید مقداری مایع ظرفشویی به آب گرم بیفزایید و خوب با آن مخلوط کنید. حال باید فیلتر را درون آب قرار داده و چند ساعت به آن زمان بدهید تا ذرات چربی انباشته شده روی فیلتر از آن جدا شوند. سپس می‌توانید فیلتر را با کمک فرچه یا اسکاچ تمیز کنید و ذرات باقی مانده چربی را از روی آن پاک کنید. در این مرحله باید فیلترها را با آب گرم آبکشی کرده و در جایی قرار دهید تا خشک شوند و سپس آن‌ها را مجدداً درون هود نصب کنید.
منبع:هود استیل البرز

استفاده از ماده پاک کننده مخصوص برای تمیز کردن فیلتر هود

با توجه این که روش‌های خانگی برای تمیز کردن فیلتر هود بهترین راه حل هستند، اما برخی مواقع کاربران مدت طولانی این فیلترهای را تمیز نمی­کنند و همین امر سبب می‌شود که ذرات آلودگی و چربی‌های انباشته شده روی فیلتر به مرور بیشتر شود و پاک کردن آن‌ها یکی از سخت‌ترین کارهای ممکن برای یک خانم خانه دار باشد.در صورتی که هیچ یک از روش‌های بالا برای تمیز کردن فیلترهای هود موثر واقع نشد، به شما پیشنهاد می‌کنیم ماده تمیز کننده‌ای که به این منظور تولید و عرضه شده است را استفاده کنید. این ماده شیمیایی دارای ترکیباتی بسیار قوی است و چربی‌ها و جرم‌های سرسخت را به طور کامل از بین می‌برد.در این روش باید فیلترهای خارج شده از درون هود را درون ظرفی گود قرار دهید. سپس ماده تمیز کننده قوی را روی آن‌ها بریزید. توجه داشته باشید که ماده پاک کننده باید به طور کامل روی فیلترها را بپوشاند و حتی قسمت کوچکی از فیلتر نیز از درون آن بیرون نماند. فیلترها را به مدت چند ساعت درون این ماده قرار دهید. سپس دستکش در دست کرده و آن‌ها را از درون ماده تمیز کننده خارج کنید. حال باید فیلترها را با کمک آب گرم به دقت بشویید تا تمام آلودگی‌هایی که از روی آن‌ها جدا شده به طور کامل از بین برود.

البرز مارکت